Az internet világában talán furcsa a cím, de mégis sokszor hasznos lehet.
Vége a választási kampánynak, jönnek a dolgos hétköznapok, készül az ország 2015. évi költségvetése. A cikk címeket olvasgatva nagy változások várhatók, hogy ezek milyen természetű változások az azért meglehetősen homályos.
Pláne homályos, ha visszaemlékszünk a szlogenre: Folytatjuk!
Akkor most, - mi van?
A folytatás meg a nagy átalakítások - eléggé különböző iránynak tűnik.
Október 13.-án nem vette a törvénygyár tárgysorozatba az élelmiszer ÁFA csökkentési MSZP-s javaslatot. Pedig, anno ellenzékben még a jelenleg kormányzók is javasoltak hasonlót.
Ugyanakkor a pénzügyekért is felelős miniszter a minap azt nyilatkozta, hogy ÁFA-t is, meg jövedelemadót is egyszerre nem lehet csökkenteni.
Vagyis a sorok közt olvasva ez azt jelenti, hogy van esély a jövedelemadó csökkenésére.
Azért itt érdemes megállni egy hosszabb pillanatra. A kapitalizmus alapvető alkotó része az adófizetés. Minden olyan országban, amit csak egy kicsit is vonzónak találunk - progresszív jövedelemadó van, nem egykulcsos, nem egy számjegyű.
Tehát mondjuk 9% lesz a jövedelemadó a mostani 16% helyett, de a járulékok maradnak 17%-on, tehát az elvonás nem lesz egy számjegyű, csak annak az egyik eleme.
Ha valaki veszi a fáradtságot és kicsit számolgat, akkor ismét azt láthatja, ha ez megvalósul, akkor a keresők 80%-ának nettó jövedelme 4-11.000.- Ft-al növekszik. Ugyanakkor a keresők 20%-ának 12-24.000.- Ft-al lesz több a „borítékban” havonta. Miközben, a munka hatékonyságuk semmit sem változik.
Viszont itt megvalósul a folytatás szlogen, ugyanis ez egyértelműen a „középosztály” megerősítését szolgálja, mégpedig igen direkt módon, magyarul igazságtalanul.
Tényleg igaz lenne, hogy a választások után jön a keménykedés?
Mert ez „tényleg” nem megszorítás, hiszen mindenkinek több jut, csak közben a társadalom végletesen kettészakad.
Miközben a növekvő jövedelem különbségnek semmi köze a sokat emlegetett hatékonysághoz, pusztán csak egy hatalmi gesztus!
Ugyanis a NAV adatai szerint a 4 millió adóbevalló közül mintegy 2,5 millióan kevesebb, mint havi nettó 111.000 Ft-ot keresnek, de közülük is több mint 50%-uk jövedelme a minimálbér 68 ezres nettója alatt van. 700 ezren keresnek havi 111-167.000 Ft között.
570 ezren 170-335.000 Ft között keresnek, míg 190 ezer fő havi jövedelme meghaladja a 335 ezer forintot. A középosztály címre ebből a két utolsó csoportból, vagyis a munkavégzők 20%-ba tartozók közül jelentkezhetnek, de ők is inkább csak ha kétkeresős családban élnek.
Azonban 2.571.000 honfitársunk csak a lejjebbcsúszását próbálja fékezni nap mint-nap, közülük 1.345.000-nek erre papíron sincs esélye, ők a 68 ezer alatti pénzükkel messze elmaradnak a 87 ezer forintos létminimumtól, ráadásul jellemzően egykeresős családban vannak.
Hogy a fenébe lehet, hogy egy népbarát kormányzat az amúgy is nehezen munkához jutók csak egy 20%-os rétegével törődik?