"Amíg világ a Világ, én a kocsmámból meg fogok élni."
Egy vendéglátós ismerősöm mondta 2008-ban a fent idézett mondatot. Egy időben így is volt. Az italbolt tűnt a világ legjobb befektetésének. Ma viszont több az eladósodott extulaj, mint a még ma is működő egységek üzemeltetője. Véleményem szerint talán ez a szakma a legnagyobb vesztese a jelenlegi rendszernek.
Sorolnám, mi az, ami 2010. előtt volt náluk, ma pedig nincs.
Az első, talán mint dohányos számára legfontosabb dolog, amit annak idején hallottunk, betiltjuk a dohányzást a nyilvános helyeken, mert ez EU szabály. 2012-ben Németországban dohányoztam a Pubban, a pályaudvaron, de még a munkahelyemen is. Ausztriában is voltam olyan munkahelyen, ahol nyugodt szívvel lehetett dohányozni, akár még munka közben is. Ezzel szemben Magyarországon nemhogy a kocsma, de a teljesen nyitott buszmegálló közelében se lehet. Az iskolával szemben szívhatja a tanuló, de a munkából fáradtan hazatérő apja, a megérdemelt söre mellé nem. Oké, hogy a nem dohányzóknak vannak jogaik, de mi van a dohányzókkal? Visszatérve a vendéglátósokra, sok vendég kimaradt a dohányzási tilalom miatt.
A második döfés valószínűleg az volt, hogy a nyerőgépek megszűntek, mert sok ember abba veri el a vagyonát. Na igen. Ez a sok ember addig fogyasztott. Ugyanezek az emberek most elmennek a lottózókba és keresnek valami olyan stratégiát, amivel tutira százezreket nyernek. Amikor pedig másnap szembesülnek azzal, hogy az egyik tuti meccs most mégse jött össze, akkor azt mondják: "Sebaj, majd holnap." Általában akkor is egy biztos tippről derül ki, hogy mégse volt olyan biztos. Nem baj, a vendéglátósoktól már ezt is elvették.
2013-ban jött a legjobb húzás, a Nemzeti Dohánybolt. Rengeteg ember, aki bement egy kocsmába megvenni a cigijét, ha már ott volt megivott egy kávét is. Természetesen a vendéglátósoktól elvették ezt a forgalmi forrást is.
Valószínűleg a NAV-hoz bekötött pénztárgépek segíteni fognak abban, hogy még a gonosz pultosok se tudják elfogadni az általunk, egyébként szándékosan nekik adott borravalót, valamint azt is elősegítik, hogy ha a nap közben a fröccshöz használt folyóbor 1 deciliter eltérést mutat, akkor ezeket az amúgy "nagyrabecsült" embereket jól meg lehessen bírságolni.
A vendéglátósok körében már hallani olyan pletykákat, hogy az égetett szeszek árusítása is "Nemzeti" monopólium lesz. Nem tudom igaz-e, de ha igen, akkor már csak az a kérdés, hogy a munkanélkülivé váló vendéglátósok kapnak-e álláskeresési járadékot?
Szerintem nem, mert a vállalkozóból lett friss munkanélkülieknek az nem jár.