A Rentenergie Kft. felmérése szerint a hazai kis- és középvállalkozások egyre nagyobb érdeklődést mutatnak a zöld energia felhasználásának terén.
A jelenség alapjaiban formálhatja át a magyar energiapiacot.
Az új generációs megoldásoknak köszönhetően egyre több hazai vállalkozás dönt úgy, hogy energiaellátásának jelentős részét megújuló energiaforrásokból biztosítja, hiszen a modern napelemes rendszerek már rövid távon is jelentős megtakarítással kecsegtetnek.
A minirendszerek elterjedését elsősorban azzal indokolják a szakemberek, így a Rentenergie Kft. ügyvezetője, Pozsonyi Imre is, hogy az 500 kW alatti teljesítményen üzemelő napelemes rendszerek még a kiserőművek kategóriájába sorolandók, ezért az általuk termelt plusz energiát az áramszolgáltatónak kötelessége átvenni. Az árakat a mindenkori energiaárak szabják meg, így az „árameladás” kimondottan megérheti a kkv-k számra.
A metódus nem bonyolult és az áramszolgáltatónak kötelessége együttműködni a zöld energia iránt érdeklődő felhasználóval, hiszen a környezettudatosság hivatalból fontos kell legyen valamennyi szolgáltató számára.
A hálózatba történő energia visszatáplálás lényegében a fogyasztás inverze, így nem kell sokkal bonyolultabb eljárásra gondolni. Ráadásul mindenki jól jár: a fogyasztó kevesebbet fizet (a 0 forintos megoldást egyelőre szinte lehetetlen elérni), míg az áramszolgáltató viszonylag elfogadható áron kapja vissza az elfogyasztott energiát.
Magántulajdonosok számára is érdemes átgondolni a megújuló energiára való átváltást, hiszen egy olyan rendszer, mely egy 3-4 fős család háztatását egy évre ellátja napenergiával, már 3-5 millió forintból kihozható.
A kisvállalkozások és a nem túl nagy telephellyel üzemelő középvállalkozások számára optimális, nettó 50 kW energiát termelni képes hálózat nagyságrendileg 17-19 millió forint ráfordítással már megépíthető, s ez az összeg valóban képes megtérülni középtávon, bár gyakran akár már rövid távon is.
Érdemes is belehúznunk, hiszen egy Európai Uniós célkitűzés szerint 2020-ra az éves energiatermelés 20%-át megújuló forrásokból kell nyernünk.
(Fotó: alternativenergia.hu)